Nöroendokrin Tümör Tedavisinde Flaş Gelişme: NETTER I Çalışması Yayınlandı

NETTER I araştırması, Lu-177-DOTA-TATE ile atom tedavisinin nöroendokrin tümörlerde ne ölçüde etkili olduğunu anlamaya yönelik 4 yıl süreyle (2012-2016) yapılan en kapsamlı araştırma çalışmasıdır.

NETTER I araştırması nerede yapılmıştır?

Avrupa birliği ve ABD’den 41 sağlık merkezinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Elde edilen sonuçlar bağımsız bir kuruluş tarafından değerlendirilmiştir.

NETTER I araştırması güvenilir midir?

Nöroendokrin tümörlerde yapılan en kapsamlı araştırmadır. Araştırma boyunca katılan merkezler sürekli denetlenmiştir. Elde edilen sonuçlar birbirinden bağımsız 2 ayrı merkezde değerlendirilmiştir. Bu nedenle en güvenilir araştırmalardan biridir.

Kaç hasta üzerinde araştırma yapılmıştır?

Toplam 229 gönüllü hasta araştırmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların arasından 221 hastanın sonuçları değerlendirmeye alınmıştır. 111 hastaya Lu-177-DOTA- TATE atom tedavisi verilmiş, 110 hastaya ise verilmemiştir. Hangi hastaya verildiği hangisine verilmediğini ise doktorlar bilmemektedir.

Lu-177-DOTA-TATE atom tedavisi nasıl uygulanmıştır?

Hastalara 8 hafta (2 ay) arayla 4 kez 200 mCi Lu-177-DOTA-TATE atom tedavisi uygulanmıştır. Toplamda 800 mCi Lu-177-DOTA-TATE atom tedavisi verilmiştir.

Tedavinin yan etkileri olmuş mudur?

Klinik olarak önemli denilebilecek yan etki gözlenmemiştir. Daha da önemli olan Lu-177-DOTA-TATE tedavisi almayan hastalarda, hastalığa bağlı yan etkiler çok daha fazla olmuştur. Bu çalışmanın önemli bulgularından bir tanesi Lu-177-DOTA-TATE tedavisinin hasta yaşam kalitesini belirgin şekilde artırdığıdır.

Lu-177-DOTA-TATE tedavisi işe yaramış mıdır?

Hastaların %82’sinde çok etkili olmuştur. Bu hastalar halen yaşamlarını sürdürmektedir. Tedavi almayan hastalarda hastalık sadece 8.5 ay içerisinde ilerlemiştir.
NETTER I Sonuçları
NETTER I Araştırma sonuçları

Lu-177-DOTA-TATE atom tedavisi deneysel bir tedavi midir?

Hayır artık değildir. AB ve ABD’de bu araştırmanın sonucunda ruhsat almıştır ve nöroendokrin tümörlerin primer tedavisi haline gelmiştir.

İLETİŞİM - RANDEVU

Aklınıza takılan soruları sormak veya randevu almak için formu doldurup göndermeniz yeterli. En kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.