NÖROENDOKRİN KANSERLER VE ATOM TEDAVİSİ

Nöroendokrin kanser nedir?

Nöroendokrin kanserler nadir görülen tümörlerdir. En çok mide barsak sisteminden köken alır ve genellikle karaciğer metastazı ile kendini gösterir. Çok yavaş ilerleyen kanserlerdir. Bu hastaların bir kısmı durdurulamayan ishaller, kan şekeri düşüklüğü ve yüzde kızarma gibi bulgular ortaya çıkar.

Bu kanserler nasıl tedavi edilir?

Diğer kanserlerde olduğu gibi asıl tedavisi cerrahidir. Ancak çok azı bu şansı yakalayabilir. Cerrahi olarak tedavi edilemeyen hastaları akıllı moleküllerle atom tedavisi dışında fazla da seçenekleri yoktur.

Akıllı moleküllerle Nöroendokrin tümörler nasıl tedavi edilebilir?

Akıllı moleküller vücuda girdikten sonra hastalığın kendisini ve metastazlarını bulup yapışacak ve hastalıklı dokunun içerisine girebilecek şekilde tasarlanmış küçük moleküllerdir. Hastaya hiçbir etkisi ve zararı yoktur. Bu moleküller laboratuvarda radyoaktif bir madde ile işaretlenerek hem teşhis hem de atom tedavisi uygulamak için kullanılırlar.

Bu tedavi uzun süredir uygulanmakta mıdır?

Evet. Yaklaşık 15 yıldan bu yana Lu-177 ile birleştirilmiş oktreotid denilen akıllı molekülle bu tedavi uygulanmaktadır. Bizim kliniğimizden 1500 den fazla tedavi uygulaması yapılmıştır.

Hangi hastalara uygulanabilir?

Tüm nöroendokrin tümörlü hastalara uygulanabilir. Tedavi öncesi bir film çekerek tedaviden yarar görüp görmeyeceğine bakılmalıdır. Eğer yarar görebileceği ortaya çıkarsa bu tedavi uygulanabilir.

Tedavinin yan etkileri var mıdır?

Belirgin bir yan etkisi yoktur. Nadiren birkaç gün süren bulantı olabilir. Bunun dışında hasta normal yaşantısını sürdürebilir. İlaç damardan yarım saat içerisinde verilir. Bu tedavi sırasında saç dökülmesi, bulantı kusma gibi yaşam kalitesini bozan etkiler görülmez.

Tedavi Öncesi
Tedavi Öncesi
Tedavi Sonrası
Tedavi Sonrası

Tedavinin hastalık üzerine ne gibi olumlu etkisi vardır?

Hastaları yaşam sürelerini ve yaşam kalitelerini belirgin bir şekilde uzatır. Bizim hastalarımızda bu sürenin 5 yıldan daha uzun süre uzattığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, bu hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan ishal, kan şekeri düşüklüğü yüz kızarması gibi bulgular büyük ölçüde azalır. Kemik metastazları sonrası ortaya çıkan ağrılar kontrol altına alınabilir.

234 Hastada Lu-177-DOTA-TATE Tedavi Başarısı
TARAFIMIZDAN TEDAVİ EDİLEN 234 HASTANIN TEDAVİ BAŞARISI
Bu sonuçları sunduğumuz 2016 Avrupa kongresinin en iyi bildirileri arasında seçilmiştir.
  • Tarafımızdan tedavi edilen 234 nöroendokrin tümörlü hastada yaptığımız değerlendirmede Lu-177-DOTA-TATE tedavisinin çok etkili ve yararlı bir tedavi olduğu ortaya çıkmıştır.
  • Hastaların hastalıksız yaşam sürelerini 56 ay gibi çok uzun bir süre uzattığı gözükmektedir. Bu süre diğer ilaç tedavileri ile karşılaştırılamayacak kadar uzundur.
  • Diğer ilaç tedavilerinde bu süre sadece ortalama 12 ay kadardır.
  • Üstelik Lu-177-DOTA-TATE tedavisi hastalara önemli bir yan etki oluşturmamaktadır. Diğer tedavilerde görülen halsizlik, bitkinlik, iştahsızlık, el ve ayaklarda yara gibi yaşam kalitesini bozan yan etkiler görülmemektedir.
  • Tam tersine bu tedavi ile birlikte yaşam kalitesi artmakta hastalar aileleri, yakınları ve sevdikleri ile birlikte çok daha uzun ve kaliteli yaşam sürdürmektedirler.

İLETİŞİM - RANDEVU

Aklınıza takılan soruları sormak veya randevu almak için formu doldurup göndermeniz yeterli. En kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.