Ağaç

HEDEFLENMİŞ MOLEKÜLER RADYONÜKLİD KANSER TEDAVİSİ

Cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi kanser hastalıklarının standart tedavisidir. Eğer hastalık vücuda yayılmış ise kemoterapi tek seçenek olarak kalmaktadır. Ancak kemoterapi ilaçları sadece kanser dokusunu değil tüm normal dokuları da etkiler. Bu nedenle ciddi istenmeyen, yaşam kalitesini de bozan yan etkiler ortaya çıkar. Böyle durumlarda hastaya verilen ilaç dozu azaltılır. Ancak bunun sonucu hastalığıjn tedavi edilememesidir. Hedeflenmiş moleküler radyonüklid kanser tedavisi (molecular targetted radionuclide cancer therapy), özellikle vücutta yayılmış kanser hastalıklarında giderek önem kazanmaktadır. Hedeflenmiş radyonüklit (atom) tedavisinin özelliği molekülün hastalığa yönlendirilmesi ve diğer normal dokuların tedaviden olumsuz etkilenmemesidir. Diğer bir deyişle hedeflenmiş tedavi aslında hedefe tam isabet ettirme yöntemidir. Hedeflenmiş atom tedavisinde radyoaktif maddeyi radyofarmasötik denilen ilaçlar gerçekleştirir. Radyofarmasötikler yandaki şekilde gösterildiği gibi kanserli dokunun belli bir bölgesinde giden molekülle birlikte radyoaktif maddenin taşınmasını sağlarlar. Radyofarmasötik teknolojisinde son yıllarda büyük atılımlar yapılmış ve önemli gelişmeler olmuştur.

Avrupa Birliği de bu gelişmelere sessiz kalmamış ve 21 ülkeden 100 den fazla bilim adamının katıldığı bir "e-COST action" (European Cooperation for Science and Technology) geliştirmiştir. Milyonlarca Avroluk bu harekete de ülkemizden Prof. Dr. Levent Kabasakal davet edilmiştir. Bu COST hareketinin amacı çok sayıdaki, nükleer tıp, onkoloji, cerrahi, fizik, biyokimya, kimya uzmanını bir araya getirip, bilgi ve teknoloji alışverişini yaparak kanser tedavisinde kullanılacak yeni moleküllerin geliştirilmesini sağlamaktır. 2008 yılı Mart ayından bu yana Prof. Dr. Levent Kabasakal BM067 nolu "Targetted Radionuclide Therapy" isimli COSt hareketinin yönetim komitesinde görev yapmaktadır.

 


İLETİŞİM - RANDEVU

Aklınıza takılan soruları sormak veya randevu almak için formu doldurup göndermeniz yeterli. En kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.