El

RADYASYONDAN KORUNMA

Yanda ICRP-94 sayılı raporda verilen hastaların radyoiyot tedavisi aldıktan sonra evde uyması gereken kuralları bulabilirsiniz. Ancak bu kuralları anlayabilmek için öncelikle radyasyondan korunmanın temel prensiplerini bilmek gerekir. Radyasyondan korunmanın 3 temel prensibi vardır:

Zaman

  • Radyasyon kaynağı ile beraber ne kadar az zaman geçirilir ise o kadar az radyasyon dozuna maruz kalınır. Burada radyasyon kaynağı radyoiyot tedavisi gören hastadır. Hastaya radyoiyot verilmiştir ve vücudundan çevreye gözle görülmeyen ve radyasyon adı verilen ışın saçmaktadır.

Mesafe

  • Radyasyon kaynağı ile aramızda ne kadar uzun bir mesafe var ise o kadar az radyasyon dozuna maruz kalınır. Mesafe radyasyondan korunmanın en önemli unsurudur. Çünkü mesafe ile radyasyon dozu arasında ters kare denilen bir ilişki mevcuttur. Yani radyasyon kaynağı ile geçirilen süre yarıya düşürüldüğünde alınan radyasyon dozu yarıya düşerken , radyasyon kaynağı ile olan mesafe bir kat artırıldığında alınan radyasyon dozu dörttebire düşer.

Hijyen

  • Hastaya verilen radyoaktif madde vücuttan, başta idrar ve tükürük salgısı olmak üzere tüm vücut sıvılarıyla atılır. Özellikle ilk 24 saatte verilen radyoaktif madde %50-80 oranında idrarla atılır. Bu nedenle tuvalet temizliğine çok dikkat edilmesi gereklidir. Vücut sıvılarının çevreye ve başka insanlara bulaşmasının önemi radyasyona doğrudan maruz kalma riskidir.

İLETİŞİM - RANDEVU

Aklınıza takılan soruları sormak veya randevu almak için formu doldurup göndermeniz yeterli. En kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.